>

Çay Kazanları

  • Çay kazanlarında dış kaplama malzemesi olarak tercihe göre bakır, statik boyalı galvaniz veya paslanmaz krom kullanılmaktadır.
  • Çay kazanında sıcak suyun bulunduğu iç hazne krom ya da bakır malzemeden imal edilir. 304 kalite olan krom malzeme paslanmaya karşı dayanıklı olduğu için tercih edilirken bakır iç hazne çayın lezzetine önemli katkı sağlar. İletkenliği yüksek olan bakır hazneli çay kazanlarında su çok daha çabuk kaynar.
  • Çay kazanı çalışırken enerji türü olarak elektrik ve gaz (LPG ya da doğalgaz) kullanmaktadır. Sadece elektrikle çalışan pleytli ya da büro tipi elektrikli çay kazanı modellerinin yanı sıra standart çay ocağı kazanında aynı anda hem elektrik hem de gaz kullanma imkanı vardır. Talep halinde sadece doğalgazlı veya tüplü çay kazanları da imal edilmektedir.
  • Çay kazanı modellerinin tamamında flatör sistemi vardır. Flatör sistemi, bir ucundan bağlandığı çay kazanı şamandırası yardımıyla kazana giren suyun otomatik olarak alınıp kesilmesini kontrol eder. Su seviyesi belli bir ölçüye gelince suyu otomatik keser; seviye alçalınca da otomatik olarak doldurmaya başlar.
  • Bütün çay kazanı modellerinde bulunan bir diğer özellik ise enerji tasarrufudur.Termostat Sistemi ile çay kazanı içerisindeki suyun ısısı kontrol altına alınır. Su kaynama derecesine varınca sistem otomatik olarak enerjiyi keser. Su soğumaya başlayınca da yine otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu sistem çay kazanı kullanımı esnasında ciddi miktarlarda enerji tasarrufu sağlamaktadır.
    • Çay Kazanlarımızda enerji tasarrufuna sebep olan bir diğer özellik de iç ve dış kazanlar arasına yerleştirilen 5 cm’lik ısı yalıtımıdır. Bu özellik sayesinde iç kazandaki suyun ısısının düşmesi maksimum düzeyde yavaşlatılır. İzolasyon malzemesi olarak taş yünü kullanılmaktadır.
    • Klasik çay kazanlarında demkeşler çıkartılarak, yeni tip üstü açılır modellerde ise üst kapak çıkartılarak pratik ve çok kolay temizlik yapılabilir.
TOP